Plávanie dojčiat vo vani

PLÁVANIE DOJČIAT VO VANI (6. týždeň – 6. mesiac)

Plávanie je určené pre deti od cca 6. týždňa do približne 6. mesiaca (to záleží od veľkosti dieťaťa a veľkosti vane). Začať s plávaním sa odporúča do konca 3. mesiaca, kedy majú deti podmienený reflex zadržania dychu, ktorý neskôr mizne.

S dojčatami plávame výlučne v domácom prostredí, čiže v rodine, vo vani v priestoroch vašej kúpeľne. Dieťa vo vode vedie spočiatku výhradne inštruktor. Po pochopení a zvládnutí základných úchopov rodičom na figuríne (bábike), môže s vedením dieťaťa pomáhať aj rodič. Dĺžka jednotlivej lekcie nepresahuje 30 minút, z čoho 2-3 minúty trvá cvičenie na suchu, vyzliekanie a umytie zadočka, následné plávanie sa pohybuje od 3-20 minút v závislosti od veku a plaveckej pokročilosti dieťaťa, 3-5 minút zaberie usušenie dieťaťa a záverečná masáž.

Teplota vody by mala mať minimálne 35°C (postupne sa znižuje až na 32°C), pričom teplota v miestnosti by mala dosahovať aspoň 24°C. Ideálne je plávať 1x až 2x týždenne, častejšie plávanie je pre detský organizmus zaťažujúce.

V prípade záujmu je možné kúpanie rodiča s dieťaťom, samozrejme za predpokladu, že vlastníte väčšiu vaňu. Tu je nutné zaistiť hygienické podmienky (rodič sa musí pred vstupom do vane osprchovať), ideálna je účasť oboch rodičov. Počas spoločného kúpeľa rodiča a dieťaťa ide skôr o spoločný kontakt a aktivitu, ako o samotný „výcvik“.

Pohyby, ktoré kojenec vo vode robí síce pripomínajú plávanie, ale ide o pohyby reflexné.